Wędrówka po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy

5 dni intensywnych wędrówek po płaskowyżach i dolinach oraz przez gęste górskie lasy i mokradła. Będziemy wspinać się pod szczyty, wędrować głównymi graniami i schodzić do malowniczych górskich miejscowości, położonych po polskiej i czeskiej stronie gór. Po drodze zobaczymy miejsca związane z historią tych gór.

Zdobędziemy Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów, i odwiedzimy znajdującą się na jej szczycie małą kapliczkę, którą ufundował niemiecki hrabia Christophe Schaffgotsch w 1655 roku. Dziś co roku 10 sierpnia gromadzą się w niej wszyscy „ludzie gór” min. przewodnicy i ratownicy górscy, aby celebrować swoje Święto. Odwiedzimy również świątynię Wang, która została zbudowana w Norwegii w XII wieku. W 1841 r. świątynię rozebrano i przewieziono do Berlina, by w 1842 r. znaleźć swoje miejsce w naszych górach. Dziś ten wspaniały przykład norweskiej drewnianej architektury sakralnej można podziwiać w środku Sudetów. Zobaczymy również relikty kopalń z XV wieku (opcjonalnie zwiedzanie podziemnych tras) oraz elementy dawnej sieci wodociągowej, która dostarczała wodę do pobliskich schronisk górskich. Cała wyprawałączy w sobie to, co w Karkonoszach i wędrówkach najlepsze: różnorodność i uroki przyrody, wspaniałe widoki, ciekawe zabytki i uczucie „miłego zmęczenia” po wysiłku fizycznym w urokliwym otoczeniu.

Podczas przygotowywania i realizacji naszych wycieczek dla małych grup i rodzin naszymi priorytetami są:
- dbałość o odpowiedni standard noclegów i wyżywienia (czysto i smacznie);
- taki sposób realizacji wycieczki aby uczestnicy mogli spokojne i bez pośpiechu delektować się otoczeniem i chwilą w odwiedzanych miejscach;
- wybór naszym zdaniem najlepszych miejsc, które zapewnią niezapomniane wrażenia (zapierające dech widoki,zróżnicowana i unikalna przyroda, wyjątkowe zabytki, architektura).

Szcegóły wycieczki

Miejsce: Karkonosze polskie i czeskie.
Termin: Czerwiec – Październik.
Długość pobytu: 7 dni
Profil: Mieszane wyprawy trekkingowe od punktu do punktu w wyższe i niższe partie gór. 7-9 godzin (11-23 km) wędrowania dziennie, w tym przerwy na posiłek i odpoczynek.
Poziom trudności: Średni/trudny – poziom trudności możemy dostosować do wymagań uczestników.
Zakwaterowanie: Pokoje dwuosobowe w hotelach ***.
Wyżywienie: 3 posiłki dziennie.
Ilość uczestników: 4-10 osób.
Ubranie: Oprócz zwykłej odzieży wakacyjnej należy zabrać ze sobą: obuwie sportowe na grubych podeszwach („typu adidasy”, trekkingowe lub outdoorowe), wygodną odzież, kurtkę przeciwdeszczową i wiatroodporną, ciepły sweter lub bluzę oraz na wszelki wypadek czapkę i rękawiczki (w Karkonoszach nawet w lecie w górnych partiach potrafi być zimno). Nakrycie chroniące przed słońcem np. czapkę z daszkiem lub kapelusz. Okulary przeciwsłoneczne oraz kijki trekkingowi byłyby również przydatne.

Przebieg imprezy

DZIEŃ 1  Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja I spotkanie informacyjne.
DZIEŃ 2  Trekking ze Świeradowa Zdrój do Szklarskiej Poręby
Łączny czas: 9 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 550 m, najwyższy punkt – 1058 m, punkt końcowy – 640 m.
Całkowita długość trasy: 23 km.
Po śniadaniu podchodzimy niebieskim szlakiem prowadzącym do  schroniska Hatka Górzystów. Po odpoczynku dalej przez Halę Izerską podchodzimy na Zwalisko - wzniesienie położone obok dawnej kopalni kwarcu Stanisław skąd rozpościrają sie zapierające dech widoki. Kontynuujemy niebieskim szlakiem i wychodzimy na Wysoki Kamień. Po przerwie na odpoczynek i obiad schodzimy  do Szklarskiej Poręby – końca dzisiejszego etapu. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny.
DZIEŃ 3  Treking ze Szklarskiej Poręby do Szpindlerowego Młyna (Czechy)
Łączny czas: 8 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 920 m, najwyższy punkt – 1410 m, punkt końcowy – 710 m.
Całkowita długość trasy: 20 km.
Po śniadaniu wyruszamy i pniemy się w górę szlakiem, który prowadzi przez górki las i malowniczy wodospad Kamieńczyka. Po podejściu odpoczywamy w schronisku na Hali Szrenickiej. Następnie po krótkim ale intensywnym podejściu wychodzimy na główną grań Karkonoszy aby dotrzeć do źródeł rzeki Łaba. Dalej przez Labsky Dul schodzimy do Szpindlerowego Młyna, znanego i urokliwego górskiego miasteczka. Po drodze będziemy mijać piękne wodospady i niesamowite formacje skalne. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny.
DZIEŃ 4  Trekking ze Szpindlerowego Młyna do Pecu pod Śnieżką.
Łączny czas: 7 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 710 m, najwyższy punkt – 1510 m, punkt końcowy – 760 m.
Całkowita długość trasy: 16 km
Wyruszamy po śniadaniu i wspinamy się pod szczyt Krakonos po czeskiej stronie gór, skąd dalej podążamy ścieżką Stara Bucharowa, by dotrzeć do schroniska górskiego Loucni Bouda, gdzie można odpocząć, zjeść posiłek i podziwiać fantastyczne panoramy i otwarte przestrzenie najwyższych partii Karkonoszy. Po odpczynku i posiłku idziemy czerwonym szlakiem przez Wyrowkę i Białą Skałę a potem  zielonym prowadzącym już do Pecu pod Śnieżką. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny.
DZIEŃ 5  Trekking z Pecu pod Śnieżką do Karpacza.
Łączny czas: 7 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 750 m, najwyższy punkt – 1450 m, punkt końcowy – 810 m.
Całkowita długość trasy: 15 km.
Idziemy szlakiem, który prowadzi nad Upską Jamą i Obrim Dulem – z widokiem na ok. 400-metrowe urwiska. Po dotarciu do wschodniej ściany Upskiej Jamy rozpoczynamy wspinaczkę na główną grań. Po drodze miniemy relikty XV-wiecznych kopalń (okresowo istnieje możliwość zwiedzania podziemnych tras). Następnie przejdziemy na Równię pod Śnieżką i rozpoczniemy schodzenie nad Małym i Wielkim Stawem (dwa piękne stawy górskie). Stamtąd schodzimy w granice Karpacza, pięknego polskiego górskiego miasteczka i zatrzymujemy się przy kościółku Wang, XII-wiecznej luterańskiej świątyni. Po odpoczynku i opcjonalnym zwiedzaniu świątyni schodzimy do hotelu. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny
DZIEŃ 6  Wycieczka na Śnieżkę
Całkowity czas spaceru: 8 godzin, w tym przerwy na posiłek i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 810m, najwyższy punkt 1602m, punkt końcowy – 810m.
Całkowita długość trasy: 15 km.
Po śniadaniu prosto z hotelu trafiamy na czerwony szlak, który prowadzi na szczyt Śnieżki. Pierwszy etap to łagodne podejście leśną drogą. Po około godzinie docieramy do schroniska Nad Łomniczką. Następnie łagodnie schodzimy na dno Kotła Łomniczka. Po minięciu potoku rozpoczynamy strome podejście na główną grań. Na grzbiecie znajduje się kolejne schronisko i punkt widokowy, dzięki czemu możemy odpocząć przed ostatnim etapem wspinaczki na najwyższy szczyt Śnieżkę. Po zdobyciu szczytu i odpoczynku wracamy do hotelu w Karpaczu zupełnie inną trasą przez Sowią Dolinę. Po dotarciu do hotelu kolacja, spotkanie pożegnalne i czas wolny.
DZIEŃ 7  Po śniadaniu, pożegnanie, pakowanie oraz wyjazd.

Zapytaj o wycieczkę Pobierz broszurkę

CENA IMPREZY ORAZ WAŻNE INORMACJE

Cenę wycieczki podajemy w odpowiedzi na Państwa zapytanie na podstawie indywidualnej kalkulacji.
Kolejność atrakcji i zajęć jak i ilość czy czasy posiłków mogą zostać zmienione w zależności od czasu przyjazdu/wyjazdu lub/i na Państwa życzenie.

Ceny nie zawierają kosztów transportu. Na Państwa życzenie możemy zorganizować kompletny lub częściowy-lokalny transport.

Świadczenia zawarte w cenie imprezy
Asysta naszego przewodnika podczas zajęć i wycieczek zawartych w programie, zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie lub ośrodku wczasowym, wyżywienie, woda mineralna i przekąski podczas wycieczek, ognisko w dowolnie wybranym dniu, ubezpieczenie kosztów leczenia (kwota ubezpieczenia: 100000 zł) i NNW (kwota ubezpieczenia 15000 zł), opłaty i bilety wstępów do odwiedzanych obiektów oraz Parku Narodowego.

Świadczenia niezawarte w cenie imprezy
Fakultatywne zajęcia, wycieczki, posiłki i napoje. Transport

Trasy i miejsca noclegowe mogą ulec zmianie i są zależne od dostępności. Ostateczna cena i szczegóły imprezy zostaną podane w ostatecznie uzgodnionym i zatwierdzonym przez Biuro Wanderer i Klienta, planie podróży.