Wędrówka po polskiej i czeskiej stronie Karkonoszy
3 dni intensywnych wędrówek po płaskowyżach i dolinach oraz przez gęste górskie lasy i mokradła. Będziemy wspinać się pod szczyty, wędrować głównymi graniami i schodzić do malowniczych górskich miejscowości, położonych po polskiej i czeskiej stronie gór. Po drodze zobaczymy miejsca związane z historią tych gór.
Zdobędziemy Śnieżkę, najwyższy szczyt Sudetów, i odwiedzimy znajdującą się na jej szczycie małą kapliczkę, którą ufundował niemiecki hrabia Christophe Schaffgotsch w 1655 roku. Dziś co roku 10 sierpnia gromadzą się w niej wszyscy „ludzie gór” min. przewodnicy i ratownicy górscy, aby celebrować swoje Święto. Odwiedzimy również świątynię Wang, która została zbudowana w Norwegii w XII wieku. W 1841 r. świątynię rozebrano i przewieziono do Berlina, by w 1842 r. znaleźć swoje miejsce w naszych górach. Dziś ten wspaniały przykład norweskiej drewnianej architektury sakralnej można podziwiać w środku Sudetów. Zobaczymy również relikty kopalń z XV wieku (opcjonalnie zwiedzanie podziemnych tras) oraz elementy dawnej sieci wodociągowej, która dostarczała wodę do pobliskich schronisk górskich. Cała wyprawa łączy w sobie to, co w Karkonoszach i wędrówkach najlepsze: różnorodność i uroki przyrody, wspaniałe widoki, ciekawe zabytki i uczucie „miłego zmęczenia” po wysiłku fizycznym w urokliwym otoczeniu.
Podczas przygotowywania i realizacji naszych wycieczek dla małych grup i rodzin naszymi priorytetami są:
- dbałość o odpowiedni standard noclegów i wyżywienia (czysto i smacznie);
- taki sposób realizacji wycieczki aby uczestnicy mogli spokojne i bez pośpiechu delektować się otoczeniem i chwilą w odwiedzanych miejscach;
- wybór naszym zdaniem najlepszych miejsc, które zapewnią niezapomniane wrażenia (zapierające dech widoki, zróżnicowana i unikalna przyroda, wyjątkowe zabytki, architektura)
Szcegóły wycieczki
Miejsce: Karkonosze polskie i czeskie.
Termin: Czerwiec – Październik.
Długość pobytu: 5 dni
Profil: Wyprawy trekkingowe od punktu do punktu w wyższe i niższe partie gór. 7-9 godzin (11-23 km) wędrowania dziennie, w tym przerwy na posiłek i odpoczynek.
Poziom trudności: Średni/trudny – poziom trudności możemy dostosować do wymagań uczestników.
Zakwaterowanie: Pokoje dwuosobowe w hotelach ***.
Wyżywienie: 3 posiłki dziennie.
Ilość uczestników: 4-10 osób.
Ubranie: Oprócz zwykłej odzieży wakacyjnej należy zabrać ze sobą: obuwie sportowe na grubych podeszwach („typu adidasy”, trekkingowe lub outdoorowe), wygodną odzież, kurtkę przeciwdeszczową i wiatroodporną, ciepły sweter lub bluzę oraz na wszelki wypadek czapkę i rękawiczki (w Karkonoszach nawet w lecie w górnych partiach potrafi być zimno). Nakrycie chroniące przed słońcem np. czapkę z daszkiem lub kapelusz. Okulary przeciwsłoneczne oraz kijki trekkingowi byłyby również przydatne.
Przebieg imprezy
DZIEŃ 1 Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny.
DZIEŃ 2 Treking ze Szklarskiej Poręby do Szpindlerowego Młyna (Czechy)
Łączny czas: 8 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 920 m, najwyższy punkt – 1410 m, punkt końcowy – 710 m.
Całkowita długość trasy: 20 km.
Po śniadaniu wyruszamy i pniemy się w górę szlakiem, który prowadzi przez górki las i malowniczy wodospad Kamieńczyka. Po podejściu odpoczywamy w schronisku na Hali Szrenickiej. Następnie po krótkim ale intensywnym podejściu wychodzimy na główną grań Karkonoszy aby dotrzeć do źródeł rzeki Łaba. Dalej przez Labsky Dul schodzimy do Szpindlerowego Młyna, znanego i urokliwego górskiego miasteczka. Po drodze będziemy mijać piękne wodospady i niesamowite formacje skalne. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny.
DZIEŃ 3 Trekking ze Szpindlerowego Młyna do Pecu pod Śnieżką.
Łączny czas: 7 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 710 m, najwyższy punkt – 1510 m, punkt końcowy – 760 m.
Całkowita długość trasy: 16 km
Wyruszamy po śniadaniu i wspinamy się pod szczyt Krakonos po czeskiej stronie gór, skąd dalej podążamy ścieżką Stara Bucharowa, by dotrzeć do schroniska górskiego Loucni Bouda, gdzie można odpocząć, zjeść posiłek i podziwiać fantastyczne panoramy i otwarte przestrzenie najwyższych partii Karkonoszy. Po odpczynku i posiłku idziemy czerwonym szlakiem przez Wyrowkę i Białą Skałę a potem zielonym prowadzącym już do Pecu pod Śnieżką. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny.
DZIEŃ 4 Trekking z Pecu pod Śnieżką do Karpacza z wejściem na Śnieżkę.
Łączny czas: 8 godz. w tym przerwy na posiłki i odpoczynek.
Wysokość: punkt startowy – 750 m, najwyższy punkt – 1602 m, punkt końcowy – 810 m.
Całkowita długość trasy: 16 km.
Idziemy szlakiem, który prowadzi nad Upską Jamą i Obrim Dulem – z widokiem na ok. 400-metrowe urwiska. Po dotarciu do wschodniej ściany Upskiej Jamy rozpoczynamy wspinaczkę na główną grań. Po drodze miniemy relikty XV-wiecznych kopalń (okresowo istnieje możliwość zwiedzania podziemnych tras). Następnie przejdziemy na Równię pod Śnieżką i rozpoczniemy wejście na najwyższy szczyt Sudetów. Po zdobyciu Śnieżki przejdziemy nad Małym i Wielkim Stawem (dwa piękne stawy górskie). Stamtąd schodzimy w granice Karpacza, pięknego polskiego górskiego miasteczka i zatrzymujemy się przy kościółku Wang, XII-wiecznej luterańskiej świątyni. Po odpoczynku i opcjonalnym zwiedzaniu świątyni schodzimy do hotelu. Kolacja, spotkanie informacyjne i czas wolny
DZIEŃ 5 Po śniadaniu, pożegnanie, pakowanie oraz wyjazd
CENA IMPREZY ORAZ WAŻNE INORMACJE
Cenę wycieczki podajemy w odpowiedzi na Państwa zapytanie na podstawie indywidualnej kalkulacji.
Kolejność atrakcji i zajęć jak i ilość czy czasy posiłków mogą zostać zmienione w zależności od czasu przyjazdu/wyjazdu lub/i na Państwa życzenie.
Ceny nie zawierają kosztów transportu. Na Państwa życzenie możemy zorganizować kompletny lub częściowy-lokalny transport.
Świadczenia zawarte w cenie imprezy
Asysta naszego przewodnika podczas zajęć i wycieczek zawartych w programie, zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie lub ośrodku wczasowym, wyżywienie, woda mineralna i przekąski podczas wycieczek, ognisko w dowolnie wybranym dniu, ubezpieczenie kosztów leczenia (kwota ubezpieczenia: 100000 zł) i NNW (kwota ubezpieczenia 15000 zł), opłaty i bilety wstępów do odwiedzanych obiektów oraz Parku Narodowego.
Świadczenia niezawarte w cenie imprezy
Fakultatywne zajęcia, wycieczki, posiłki i napoje. Transport
Trasy i miejsca noclegowe mogą ulec zmianie i są zależne od dostępności. Ostateczna cena i szczegóły imprezy zostaną podane w ostatecznie uzgodnionym i zatwierdzonym przez Biuro Wanderer i Klienta, planie podróży.