Górskie wędrowanie – oblicza Karkonoszy
to 5 dniowa impreza łącząca elementy turystki górskiej, krajoznawstwa z wiedzą o ochronie środowiska. Wszystko w formie przyjemnej, ciekawej imprezy turystycznej na poziomie trudności odpowiednim do wieku i wymagań uczestników.
Młodzież odwiedzi jedne z najciekawszych miejsc w Karkonoszach jak najwyższy szczyt Sudetów czy źródło jednej z najważniejszych i najdłuższych rzek Europy. Taka wycieczka to prawdziwa górska zaprawa i zarazem zapierające dech widoki w jednym.
Podczas tworzenia programów i organizacji wycieczek dla dzieci i młodzieży naszymi priorytetami są:
1. Dbałość o jakość noclegów i wyżywienia. Nie musi być luksusowo ale ma być czysto, świeżo i smacznie.
2. Przenikanie się elementów edukacji z zabawą i turystyką w celu poszerzania horyzontów dziecka.
3. Tworzenie takich programów, które pozostawią możliwie jak najwięcej pozytywnych i miłych wrażeń
Szcegóły wycieczki
Miejsce: Sudety, Karkonosze, Kotlina Jeleniogórska
Termin: Maj - Październik
Długość pobytu: 5 dni
Profil: Impreza turystyczno-krajoznawczo-edukacyjna dla młodzieży.
Poziom trudności: Aktywności na poziomie średnim (poziom trudności możemy dopasować do wymagań uczestników).
Zakwaterowanie: Pokoje 6 osobowe w pensjonacie lub ośrodku wczasowym
Wyżywienie: 3 posiłki dziennie (w dniu wyjazdu 2 posiłki), ekwipunek podczas wędrówki (woda, batonik, jabłko), ognisko.
Ilość uczestników: 10- 40 osób
Ubranie: Oprócz zwykłej odzieży wakacyjnej należy zabrać ze sobą: obuwie sportowe na grubych podeszwach, wygodną odzież, kurtkę przeciwdeszczową i wiatroodporną, ciepły sweter lub bluzę oraz na wszelki wypadek czapkę i rękawiczki, nakrycie chroniące przed słońcem np. czapkę z daszkiem lub kapelusz.
Przebieg imprezy
DZIEŃ 1 Wizyta w Centrum Edukacyjnym KPN Pałac Sobieszów oraz Leśnym Banku Genów
Centrum Przyrodniczo-Edukacyjne jest placówką Karkonoskiego Parku Narodowego koordynującą zadania parku w zakresie edukacji ekologicznej, gdzie w bardzo atrakcyjny sposób prezentowana jest unikalna przyroda Sudetów. Podczas wizyty zwiedzający poznają świat przyrody ożywionej i nieożywionej po polskiej i czeskiej stronie gór. Najnowsza technologia, wystrój wnętrz i obiekty zaprojektowane na najwyższym poziomie oraz niesamowite oświetlenie zapewniają zupełnie nowy wymiar edukacji przyrodniczej. Leśny Bank Genów to instytucja, która jest jednostką badawczą Lasów Państwowych, dzieci zapoznają się jak i w jakim celu przechowuje się geny roślin leśnych. Jak pisze sama instytucja: "Leśny Bank Genów to współczesna "Arka Noego", która gromadzi i przechowuje zasoby genowe lasotwórczych gatunków drzew i krzewów z całej Polski." Poza zwiedzeniem samego banku i zapoznaniem sie z procesem i celem przechowywania genów, dzieci odwiedzą również arboretum, które zajmuje powierzchnię blisko 15 hektarów i stanowi żywy bank genów, w którym przechowywane są egzemplarze najcenniejszych przedstawicieli chronionych oraz ozdobnych gatunków roślin. Zgromadzone kolekcje obejmują ok. 5 000 okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin.
DZIEŃ 2 Wyprawa do źródeł rzeki Łaby
Po śniadaniu dotarcie do stacji kolejki linowej na Szrenicę (1361m). Wjazd na szczyt oraz przejście czerwonym szlakiem do źródeł Łaby jednej z najważniejszych i najdłuższych rzek Europy. Po odwiedzeniu źródeł powrót żółtym szlakiem w kierunku Szklarskiej Poręby, a po drodze odwiedzenie zapierających dech w piersiach Śnieżnych Kotłów (1482m).
DZIEŃ 3 Wycieczka na Śnieżkę
Po śniadaniu dotarcie do wejścia na teren Karkonoskiego Parku Narodowego i wędrówka szlakiem czerwonym przez malowniczą Dolinę Łomniczki. Po minięciu schroniska i mostku na Łomniczce rozpoczynamy podejście na Równię pod Śnieżką. Po minięciu schroniska Dom Śląski wejście na najwyższy szczyt Sudetów (1602 metry). Zejście Drogą Jubileuszową oraz przez Kocioł Małego Stawu do Karpacza. Podczas zejścia odwiedzimy przepięknie położone Schronisko Samotnia oraz wyjątkową Świątynię Wang.
DZIEŃ 4 Wycieczka do Skalnego Miasta Adrspach
Wycieczka do Czech do krainy tysiąca skalnych wież i kilometrów skalnych labiryntów. Formacje te powstawały na przestrzeni 89 milionów lat na dnie praoceanu. Już w okresie młodszego paleozoiku powstał w tym miejscu wąwóz, do którego morze i rzeki nanosiły kolejne warstwy osadów. W ciągu kolejnych lat morze kilka razy ustępowało, a ziemia pod wpływem ruchów tektonicznych wybrzuszała się. W młodszym mezozoiku morze znów powróciło, a na jego dnie osadzały się piaski i iły wapienne. Pod wpływem ich ciężaru i procesów chemicznych luźne ziarnka piasku łączyły się w skały zwane piaskowcami. Po jakimś czasie morze ustąpiło, odkrywając skaliste złoża. Wtedy do działania przystąpiły siły natury, takie jak mróz, płynąca woda, wiatr i słońce, które uformowały skały piaskowcowe w kształt, jaki znamy dziś. Jeszcze do początku XIX wieku labirynty były trudno dostępne ze względu na dziką i gęstą przyrodę. Dopiero wielki pożar w 1824 roku, który strawił roślinność, odsłonił „skalne miasto” w całej jego okazałości.
DZIEŃ 5 Wycieczka na Zamek Chojnik
Warownia zbudowana w połowie XIV w. na szczycie góry Chojnik na wysokości 627m. Zamek jest zachowany w znakomitym stanie co pozwala na zapoznanie się z architekturą i wyglądem typowej średniowiecznej warowni. Z udostępnionej wieży zamkowej rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską. Na szczyt góry, na której znajduje się zamek, prowadzi bardzo urozmaicony i malowniczy szlak, którego przejście jest również dużą atrakcją dla dzieci.
CENA IMPREZY ORAZ WAŻNE INORMACJE
Cenę wycieczki podajemy w odpowiedzi na Państwa zapytanie na podstawie indywidualnej kalkulacji.
Kolejność atrakcji i zajęć jak i ilość czy czasy posiłków mogą zostać zmienione w zależności od czasu przyjazdu/wyjazdu lub/i na Państwa życzenie.
Ceny nie zawierają kosztów transportu. Na Państwa życzenie możemy zorganizować kompletny lub częściowy-lokalny transport.
Świadczenia zawarte w cenie imprezy
Asysta naszego przewodnika podczas zajęć i wycieczek zawartych w programie, zakwaterowanie w hotelu/pensjonacie lub ośrodku wczasowym, wyżywienie, woda mineralna i przekąski podczas wycieczek, ognisko w dowolnie wybranym dniu, ubezpieczenie kosztów leczenia (kwota ubezpieczenia: 100000 zł) i NNW (kwota ubezpieczenia 15000 zł), opłaty i bilety wstępów do odwiedzanych obiektów oraz Parku Narodowego.
Świadczenia niezawarte w cenie imprezy
Fakultatywne zajęcia, wycieczki, posiłki i napoje. Transport
Trasy i miejsca noclegowe mogą ulec zmianie i są zależne od dostępności. Ostateczna cena i szczegóły imprezy zostaną podane w ostatecznie uzgodnionym i zatwierdzonym przez Biuro Wanderer i Klienta, planie podróży.